858.283.4771
Теми за исхрана

За време на третманот со протонска терапија, нашиот Регистриран диететичар разговара за голем број теми што можат да помогнат во општото знаење за здравјето и исхраната. Темите за исхрана или се опфатени за време на групите за поддршка или 1: 1 со диететичар. Темите за исхрана за пациенти со протонска терапија вклучуваат, но не се ограничени на:

 • Есенска храна - Водич за најдобра храна за есен - зошто да ги јадете и што да правиме со нив!
 • Антиоксидансите - Антиоксидансите помагаат во борбата против слободните радикали кои можат да ја оштетат нашата митохондрија (централа на нашите клетки што нè одржуваат млади и функционални). Кога особено внимание посветуваме на вклучување на антиоксиданти во исхраната, можеме да помогнеме во отстранување и обратна штета на слободните радикали и да го зајакнеме здравјето на митохондриите.
 • Зголемување на енергијата - Јадење за зајакнување на метаболизмот - метаболизмот е стапка со која ги претвораме калориите во енергија, што вклучува како ја претвораме храната во гориво и колку ефикасно ја согоруваме.
 • Храна која се бори против рак - Добрата исхрана може да биде од витално значење за време и по третманите. Јадењето одредена храна може да му помогне на вашето тело да се ослободи од токсините, да се поправи, да се обнови и да се надополни.
 • Движете се - Што ве тера? Дали повеќе сакате да вежбате сами или во група? Без оглед што плови на вашиот брод, важно е да уживате во физичката подготвеност.
 • Совети за купување намирници - Спроведувањето на едноставни стратегии за купување намирници може да доведе до успешни опции за исхрана дома. Дознајте неколку совети кои можат да ви помогнат да бидете успешни.
 • Хотелска храна - Погледнете ја предложената листа за здрава, не-ладилна и ладна храна. Набавете ги во вашата соба за лесни, едноставни оброци и закуски.
 • Воспалението - Воспалението е предизвикано од јадење премногу додадени шеќери, преработена и храна со слаб квалитет. Премногу воспаление е проблематично бидејќи може да доведе до болести. Прочитајте повеќе за тоа какви видови храна треба да јадете за да го намалите воспалението.
 • Longивеење долго - Во последните неколку години, очекуваниот животен век во САД опадна и сега лебди околу 78 години. Сепак, во другите делови на светот, живеењето над 100 години не е толку невообичаено. Не е едноставно дека очекуваниот животен век е поголем, но овие стогодишници се генерално здрави, тие се „во состојба да работат“.
 • Ниска енергија? Дали тоа може да биде замор над надбубрежните жлезди? - Дали знаевте дека две ситни жлезди, не поголеми од грозје, се одговорни за нивото на енергија, вашата издржливост и виталност?
 • Шеќер - Сите слушаме за важноста од ограничување на додадените шеќери, но што е со шеќерите во овошјето и другите јадења што се појавуваат природно?
 • Совети за патување - Останете на вистинскиот пат без разлика каде сте. Дури и ако сте далеку од дома, тоа не значи дека вашата исхрана мора да страда.
 • Топ 10 високо-протеински пијалоци што треба да се одат - Пијалоците со висока содржина на протеини можат да бидат вредна алатка кога сте во движење. Научете кои можат да помогнат.
 • Дива храна - Постојат неколку неверојатни диви јадења кои можат да бидат од голема корист за вашето тело, особено за време на стресно време. Овие хранливи густи намирници се преполни со адаптогени, бидејќи се клучни за да им се помогне на нашите тела да се прилагодат на стресните настани што ќе ни се појават, како што е дијагнозата на рак
 • Предности на тиква - Дознајте повеќе за вредните витамини и хранливи материи што ги содржи тиквата и добијте здрав рецепт за супа од куркума од тиква Веган.

Информации обезбедени од Кетрин Холи Рец, РД

Дали е протонска терапија соодветна за вас? Разговарајте за вашите опции.