858.283.4771
Temat e të ushqyerit

Gjatë trajtimit me terapi me proton, Dietologu ynë i Regjistruar diskuton një numër temash që mund të ndihmojnë me njohuritë e përgjithshme të shëndetit dhe të ushqyerit. Temat e të ushqyerit mbulohen ose gjatë grupeve mbështetëse ose 1: 1 me dietologun. Temat e të ushqyerit për pacientët me terapi protoni përfshijnë, por nuk kufizohen në:

 • Ushqimet e Vjeshtës - Një udhëzues për ushqimet më të mira të vjeshtës - pse t'i hani ato dhe çfarë të bëni me to!
 • Antioxidants - Antioksidantët ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira të cilat mund të dëmtojnë mitokondritë tona (centrali elektrik i qelizave tona që na mbajnë të rinj dhe me funksionim të lartë). Kur i kushtojmë vëmendje të veçantë përfshirjes së antioksidantëve në dietën tonë, ne mund të ndihmojmë në heqjen dhe kthimin e dëmtimit të radikalëve të lirë dhe në rritjen e shëndetit tonë mitokondriale.
 • Rritja e energjisë - Ushqimi për të rritur metabolizmin tuaj - metabolizmi është shkalla me të cilën ne i shndërrojmë kaloritë në energji, e cila përfshin mënyrën se si e shndërrojmë ushqimin në karburant dhe sa me efikasitet e djegin atë.
 • Ushqime që Luftojnë Kancerin - Ushqimi i mirë mund të jetë jetësor gjatë dhe pas trajtimeve. Ngrënia e disa ushqimeve mund të ndihmojë trupin tuaj të heqë qafe toksinat, të riparojë, rindërtojë dhe plotësojë.
 • Bëj lëvizje - Çfarë të bën të shkosh? A preferoni të ushtroni vetë ose në një grup? Pavarësisht se çfarë noton në varkën tuaj, është e rëndësishme të shijoni aftësinë fizike.
 • Këshilla për blerjen e ushqimeve - Zbatimi i disa strategjive të thjeshta të blerjes së ushqimeve mund të çojë në mundësi të suksesshme ushqyese në shtëpi. Mësoni disa këshilla që mund t'ju ndihmojnë të jeni të suksesshëm.
 • Ushqim hoteli - Shikoni listën e sugjeruar për ushqime të shëndetshme, jo në frigorifer dhe në frigorifer. Grumbullojini këto në dhomën tuaj për vakte dhe meze të lehta, të thjeshta.
 • Pezmatim - Inflamacioni shkaktohet nga ngrënia e shumë sheqernave të shtuar, ushqime të përpunuara dhe me cilësi të dobët. Inflamacioni i tepërt është problematik sepse mund të çojë në sëmundje. Lexoni më shumë rreth llojeve të ushqimeve për të ngrënë për të zvogëluar inflamacionin.
 • Të jetosh gjatë - Në vitet e fundit, jetëgjatësia në SH.B.A. ka rënë dhe tani po kalon rreth 78 vjet. Sidoqoftë, në pjesë të tjera të botës, të jetosh mbi moshën 100 vjeç nuk është aq e pazakontë. Nuk është thjesht që jetëgjatësia është më e lartë, por këta njëqindvjeçarë janë përgjithësisht të shëndetshëm, ata janë "në këmbë dhe në punë".
 • Energji e ulët? A mund të jetë Lodhja e Veshkave? - A e dini se dy gjëndra të vogla, jo më të mëdha se një rrush, janë përgjegjëse për nivelet e energjisë, qëndrueshmërinë dhe gjallërinë tuaj?
 • Sheqer i panjohur - Të gjithë kemi dëgjuar për rëndësinë e kufizimit të sheqernave të shtuara, por çfarë lidhje me sheqernat që ndodhin natyrshëm në fruta dhe ushqime të tjera?
 • Këshilla për të udhëtuar - Qëndro në rrugën e duhur, pavarësisht se ku je. Edhe nëse jeni larg shtëpisë nuk do të thotë që ushqimi juaj duhet të vuajë.
 • 10 pijet më të mira me proteina të larta për të shkuar - Pijet me proteina të larta mund të jenë një mjet i vlefshëm kur jeni në lëvizje. Mësoni se cilat mund të ndihmojnë.
 • Ushqime të egra - Ka disa ushqime të egra të pabesueshme që mund të jenë shumë të dobishme për trupin tuaj, veçanërisht gjatë një kohe stresuese. Këto ushqime të dendura me lëndë ushqyese janë të mbushura me adaptogenë, pasi ato janë thelbësore për të ndihmuar trupat tanë të përshtaten ndaj ngjarjeve stresuese që vijnë në rrugën tonë, siç është diagnoza e kancerit.
 • Përfitimet e kungullit - Mësoni më shumë rreth vitaminave dhe ushqyesve të vlefshëm që përmban kungulli dhe merrni një recetë të shëndetshme për Supën e Shafranit të Kungullit të Veganit.

Informacioni i siguruar nga Kathryn Holly Retz, RD

A është terapia protonike e duhur për ju? Diskutoni opsionet tuaja.